دیدار هاشمی با مدیران دولت اصلاحات و "آدرس سرراست" احمدی‌نژاد

دیدار هاشمی با مدیران دولت اصلاحات و "آدرس سرراست" احمدی‌نژاد

 

به گفته تحلیلگران سیاسی، دیدار آقای هاشمی با مدیران دولت آقای خاتمی را باید در راستای "رویکرد استراتژیک" رئیس مجمع تشخیص و "پیوستگی های پنهان" وی با مدیران دولت اصلاحات ارزیابی کرد.

به گزارش شبکه ایران رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه دیدارهایی که با کمک محمد هاشمی، برادر و رئیس دفترش، تنظیم کرده است، به گفت وگو با مدیران دولت سید محمد خاتمی خواهد نشست.

بر پایه خبری که برخی رسانه ها اقدام به انتشار آن کرده اند، قرار است صبح روز دوشنبه آقای هاشمی رفسنجانی با استانداران دولت های هفتم و هشتم، دیدار و تبادل نظر کند.

گرچه بسیاری از ناظران خبر این دیدار را موضوعی معمولی و از سنخ رویدادهای شفاف سیاسی محسوب کردند اما به گفته تحلیلگران عرصه سیاست، این جلسه را باید در راستای "رویکرد استراتژیک" آقای هاشمی و "پیوستگی های پنهان رئیس مجمع با مدیران دولت اصلاحات" ارزیابی کرد.
بر اساس همین پیوستگی هاست که بخشی از فعالان سیاسی معتقدند، با وجود برخی اختلافات ظاهری دولت آقای هاشمی با دولت آقای خاتمی، رویکرد و راهبردهای کلان آنان مشترک و حتی تدوین شده یک مرکز بوده است.
البته، آدرس این موضوع را محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور، سال گذشته و در جریان مناظره مشهورش با میرحسین موسوی مطرح کرد.
دکتر احمدی نژاد در شب 13 خرداد سال 88 با استناد به ارتباط نزدیک آقای هاشمی با سران اصلاحات، برای میلیون ها مخاطب رسانه ملی تبیین کرد که "‌امروز آقای موسوی در برابر من نیست بلکه سه دولت گذشته در برابر من هستند؛ هم آقای موسوی، هم آقای هاشمی و هم آقای خاتمی که در دوره قبل نیز از آقای هاشمی حمایت کردند."
گرچه در واکنش به این موضوع آقای موسوی با تکرار این جمله که "آقای هاشمی مرد بزرگی است" سعی کرد که هرگونه "ائتلاف" با او را منکر شود اما رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: اینکه من می گویم آقای موسوی، آقای هاشمی و آقای خاتمی (بر علیه من ائتلاف کرده اند) این درست است. شما بروید سخنرانی دختر آقای هاشمی را در جلسه‌ای که همسر شما و آقای خاتمی هم حضور داشتند، ببینید؛ ایشان می‌گویند که دوره اصلاحات ادامه راه سازندگی است و در دولت نهم آسیب دیده است و ما آقای موسوی را می‌خواهیم چرا که او استمرار همان راه است و معنای آن این است که اشرافیتی که آقای هاشمی در این کشور پایه‌گذاری کرد قرار است ادامه پیدا کند."
دقایقی پس از این مناظره بی سابقه، موجی از اتهامات و تخریب علیه احمدی نژاد به راه افتاد و وی را متهم به "بی ادبی" و بیان "اظهارات غیراخلاقی" کرد اما در ادامه، انتشار یک نامه جنجالی، حضور اعضای خانواده آقای هاشمی در آشوب های خیابانی و سکوت وی در برابر موج اغتشاشات علیه جمهوری اسلامی و ...، تاییدی بر سخنان رئیس جمهور تلقی شد.
اکنون و در آستانه سالروز سخنان دکتر احمدی نژاد، آقای هاشمی رفسنجانی برنامه ای علنی را برای دیدار با استانداران دولت های اول و دوم آقای خاتمی تدارک دیده است؛ محفلی که تاکنون هیچ خبر رسمی درباره دستورکار و محورهای مورد بحث در آن منتشر نشده است.
البته به نظر می رسد نظر همه حاضران در دیدار فردا، درباره دولت نهم و دهم مشترک باشد؛ امری که می تواند زمینه ساز توافقات احتمالی سران متفرق فتنه در روزهای اخیر باشد.

/ 0 نظر / 3 بازدید