وزیر دفاع آمریکا نامه محرمانه خود درباره ایران را تایید کرد

با تلاش برای برخی توجیهات وزیر دفاع آمریکا نامه محرمانه خود درباره ایران را تایید کرد

به دنبال افشاگری روزنامه نیویورک تایمز درباره نامه محرمانه رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا به کاخ سفید مبنی بر اینکه واشنگتن سیاست راهبردی در قبال موضوع هسته ای ایران ندارد، گیتس روز یکشنبه نامه هشداردهنده خود به کاخ سفید را تایید کرد.
به گزارش روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز»، «رابرت گیتس» روز یکشنبه رسما تایید کرد که در ماه ژانویه یادداشت محرمانه ای را برای کاخ سفید نوشته و در آن سؤالاتی را درباره سیاست آمریکا در قبال ایران در درازمدت مطرح کرده بود.
به گزارش فارس، اگرچه وزیر دفاع آمریکا نوشتن این یادداشت محرمانه را تایید کرد، اما گفت که هدفش از چنین اقدامی تنها کمک به روند تصمیم گیری منظم و به موقع بوده است.
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی که روز یکشنبه منتشر کرده بود به نقل از تعدادی از مقامات دولت آمریکا گزارش داد که «رابرت گیتس» در یادداشت محرمانه ای که در ماه ژانویه نوشته بود به کاخ سفید هشدار داد که آمریکا سیاست و راهبرد موثری برای رویارویی با برنامه هسته ای ایران ندارد.
پیش از انتشار این گزارش، مقامات دولت «باراک اوباما» رسما وجود چنین یادداشت محرمانه ای را تایید و یا حتی رد نکرده بودند.
رابرت گیتس در بیانیه ای گفت که وی امیدوار است تا آنچه را که به عنوان سوء تعبیر درباره هدف و محتوای این یادداشت توصیف کرد، تصحیح کند و هرگونه برداشت اشتباهی را که در میان متحدان آمریکا بوجود آمده است مبنی بر اینکه دولت آمریکا موفق نشده است تا به اندازه کافی به موضوع رویارویی با ایران بپردازد، برطرف کند.
گیتس اعلام کرد: با وجود توجه دولت آمریکا به مسیر فشار بر ایران که اوایل سال جاری میلادی مطرح بود، این یادداشت گام های بعدی در روند برنامه ریزی دفاعی ما را تعیین می کرد، جایی که گفت وگوهای میانجیگری بیشتر و تصمیمات سیاسی در ماهها و هفته های پیش رو نیاز بود.
وی افزود: این یادداشت با هدف مطرح کردن یک «درخواست بیداری» نوشته نشده است و گروه امنیت ملی اوباما نیز چنین برداشتی نداشتند. در عوض این یادداشت محرمانه برخی سؤالات و پیشنهاداتی را با هدف کمک به روند تصمیم گیری منظم و به موقع مطرح کرده است.
این در حالی است که به گزارش روزنامه نیویورک تایمز در روز یکشنبه یکی از مقامات عالیرتبه آمریکا اعلام کرده بود که این سند، یک «درخواست بیداری» بوده است، اما وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد: منابع روزنامه نیویورک تایمز که یادداشت ماه ژانویه من که برای «جیمز جونز» مشاور امنیت ملی آمریکا نوشته بودم را آشکار کردند، اهداف و محتوای این یادداشت را به اشتباه توصیف کردند.
روزنامه نیویورک تایمز تصریح کرد: مقامات عالیرتبه دولت آمریکا روز یکشنبه از گیتس خواستند تا نمونه های خاصی را از آنچه که ظاهرا به گفته وی به اشتباه توصیف شده است، مطرح کند اما وزیر دفاع آمریکا گفت وگو درباره محتوای این یادداشت را رد کرد و تنها گفت که این یک یادداشت محرمانه بوده است.
بنابراین گزارش، رابرت گیتس در بیانیه خود نیز هیچ گونه جزئیات بیشتری درباره این مسئله مطرح نکرده است.
در همین حال، «مایکل مولن» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز روز یکشنبه اعلام کرد: در حالی که تلاشی مضاعف برای توسعه راهبردی در خصوص موضوع ایران در حال انجام بود، این موضوع همچنان به عنوان یک چالش امنیت ملی پیچیده و گیج کننده باقی ماند.
رابرت گیتس در بیانیه خود همچنین مدعی شد که به دنبال ایجاد اطمینان مجدد برای شرکا و متحدان فرامرزی آمریکا و احتمالا اسرائیل و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است، همچنان که تلاش می کند تا این مطلب را به ایران بفهماند که دولت آمریکا سیاست و قابلیت های لازم را دارد.
وزیر دفاع آمریکا در این بیانیه نوشت: متحدان ما و همچنین دشمنانمان نباید در رابطه با این موضوع دچار تردید شوند که آمریکا به طور فعال و موثر بر این مسئله متمرکز است و آمادگی کامل را دارد تا در طیف وسیعی از احتمالات در حمایت از منافع ملی این کشور اقدام کند.

/ 0 نظر / 3 بازدید