گاردین: آیا چیزی هم باقی ماند که ایران در بیانیه تهران به آن نرسد؟!

گاردین: آیا چیزی هم باقی ماند که ایران در بیانیه تهران به آن نرسد؟!

 

یک روزنامه انگلیسی با اشاره به سردرگمی پایتخت‌های غربی در واکنش به بیانیه تهران تصریح کرد: "آیا ایران چیز دیگری هم از این بیانیه می‌خواست که در جریان تدوین بیانیه، به آن دست نیافته باشد!؟"

به گزارش سرویس بین‌الملل شبکه ایران، روزنامه انگلیسی گاردین با اشاره به بیانیه سه‌جانبه تهران، آن را در راستای منافع ایران دانست و تصریح کرد: "آیا ایران چیز دیگری هم از این بیانیه می‌خواست که در جریان تدوین بیانیه، به آن دست نیافته باشد!؟"

این روزنامه با بیان اینکه واکنش‌های اولیه کشورهای غربی به بیانیه تهران، مانند واکنش شطرنج‌بازی بود که باخت وی حتمی شده است، افزود: پس از اعلام امضای بیانیه تهران، پایتخت‌های غربی در سکوتی ناشیانه به دلیل بیم و هراس ناشی از بی‌اطلاعی از حرکات آینده ایران و ندانستن راه فرار از دامی که در آن افتاده بودند، فرور رفتند.

این گزارش می‌افزاید: این وزارت امور خارجه ایران بود که رشته سخن را در دست گرفت و رامین مهمانپرست سخنگوی این وزارتخانه اعلام کرد که ایران به غنی‌سازی 20 درصد در داخل خاک خود ادامه خواهد داد. در پی انتشار این خبر بود که سران غربی توانستند به اتخاذ برخی واکنش‌ها اقدام کنند.

گاردین با بیان اینکه پس از اعلام تصمیم ایران نسبت به ادامه غنی‌سازی، پایتخت‌های "زبان بسته" غربی تازه زبان گشودند و پس از ساعت‌ها نسبت به این بیانیه واکنش نشان دادند، افزود: رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفید انتقال اورانیوم غنی شده به خارج از ایران را "گامی مثبت" دانست، ولی تاکید ایران بر ادامه غنی‌سازی تا سطح ۲۰ درصد را "ناقض" قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست.

وزیر امور خارجه بریتانیا نیز در ابتدا موضعی ملایم در این خصوص برگزید اما در ادامه "ویلیام هیوژ" وزیر امور خارجه جدید انگلیس در گفتگو با بی‌بی‌سی، بیانیه سه‌جانبه تهران را تاکتیکی برای اعمال تاخیر و یا خریدن وقت از سوی تهران تعبیر کرد.

دیمیتری مدودف رییس‌جمهور روسیه نیز در واکنش به این بیانیه ادعا کرد که اعلام ادامه غنی‌سازی از سوی ایران موجب باقی ماندن نگرانی‌های جامعه بین‌المللی خواهد بود.

گاردین با بیان اینکه این بیانیه باید ابتدا توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مورد تصویب قرار بگیرد، اضافه کرد: موسسه علوم و امنیت بین‌المللی، این موضوع را بسیار مشکل دانسته چرا که تصویب این موضوع، "حق ایران برای برخورداری از چرخه کامل سوخت هسته‌ای" را به رسمیت خواهد شناخت که با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در تعارض است.

این روزنامه انگلیسی در ادامه تاکید کرد: تحریم‌های جدید نیویورک تقریباً با شکست مواجه شده چرا که چین خواهان گفتگوست و برزیل و ترکیه نیز به عنوان اعضای غیردائم شورای امنیت تحریم‌ها را غیرلازم دانسته‌اند. با این وجود، تصویب تحریم بدون اکثریت آرا فاقد اعتبار و قدرت لازم خواهد بود.

گاردین در پایان اذعان کرده که آمریکا و متحدانش، اکنون تنها با کورسویی از امید مواجه هستند تا بار دیگر توجهات را بر روی موضوع اصلی غنی‌سازی ایران جلب کنند

/ 0 نظر / 3 بازدید