ابتکار ایران همه تلاش ها را برای تحریم این کشور به شکست می کشاند

 

الجزیره در گزارشی از نشست گروه 15
 ابتکار ایران همه تلاش ها را برای تحریم این کشور به شکست می کشاند

شبکه الجزیره در گزارشی از نشست گروه 15 در تهران و طرح پیشنهادی جدید برای تبادل سوخت هسته ای، اعلام کرد: همکاری مشترک ایران، ترکیه و برزیل می تواند هرگونه اجماع 1+5 برای تحریم ایران را به شکست بکشاند.
شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارشی از نشست گروه 15 در تهران با اشاره به طرح مشترک سه کشور ایران، ترکیه و برزیل برای مبادله سوخت هسته ای و حل دیپلماتیک پرونده هسته ای گفت: در حقیقت ایران، برزیل و ترکیه در حاشیه نشست گروه 15 در تهران راه حل جدیدی را به مجموعه 1+5 ارائه خواهند کرد.
الجزیره با بیان اینکه بر اساس اظهارات منابع غیر رسمی سه طرف تاحدودی به توافق نهایی درباره این پیشنهاد رسیده اند، افزود: تاکنون جزئیات بیشتری از این فرمول جدید در رسانه های گزارش نشده است.
این شبکه با بیان اینکه «عبد الله گل» رئیس جمهور ترکیه و «لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا » رئیس جمهور برزیل مهمترین مهمانان نشست گروه 15 هستند، تاکید کرد: تهران نسبت به نتایج این نشست و مذاکرات پیش رو خوشبین است.
این شبکه با بیان اینکه تهران هنوز به تغییر موضع چینی ها واکنشی نشان نداده است، تصریح کرد: با این وجود ایران همچنان بر مواضع خود پافشاری می کند و حاضر به عقب نشینی از مواضع سابق نیست.
این شبکه با اشاره به احتمال پیوستن چین به قطار تحریم ها علیه ایران مانند روسیه، نشست تهران را یک راه تنفس برای تهران در راستای خروج از وضعیت کنونی دانست.
الجزیره با اشاره به نقش پررنگ برزیل و ترکیه در عرصه بین المللی افزود: برزیل و ترکیه از مواضع قوی برخوردارند، به ویژه اینکه برزیل از موضع قدرتمندی در اقتصاد و جامعه جهانی برخوردار شده است.
این شبکه در پایان این گزارش تاکید کرد: راه حل مشترک ایران، ترکیه و برزیل می تواند هرگونه اجماع 1+5 برای تحریم ایران را به شکست بکشاند. سی و دومین اجلاس وزرای گروه 15 بعد از ظهر شنبه 25 اردیبهشت ماه در تهران برگزار شد و قرار است مقامات برزیلی و ترکیه با همتایان ایرانی خود طرح جدید تبادل سوخت هسته ای به ایران را در حاشیه این نشست مورد بررسی نهایی قرار دهند. آرژانتین، برزیل، شیلی، ونزوئلا، جامائیکا، مکزیک، الجزایر، مصر، کنیا، نیجریه، سنگال، زیمبابوه، هند، اندونزی، ایران، مالزی و سریلانکا اعضای گروه 15 را تشکیل می دهند.

/ 0 نظر / 3 بازدید