هاآرتص : اسرائیل توان اقدام علیه تاسیسات هسته ای ایران را ندارد

هاآرتص : اسرائیل توان اقدام علیه تاسیسات هسته ای ایران را ندارد

یک روزنامه صهیونیستی در گزارشی با اشاره به اقدام رژیم صهیونیستی در حمله به تاسیسات هسته ای عراق و سوریه نوشت که با وجود تمام توانایی نیروی هوایی اسرائیل، هدف قرار دادن تاسیسات ایران غیرممکن است.
به گزارش فارس، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در گزارشی به بررسی گزینه های پیش روی این رژیم در قبال برنامه هسته ای ایران پرداخت.
صهیونیست ها طی ماههای اخیر برای بررسی برنامه هسته ای ایران تلاش می کنند ابتدا با بررسی اقدام این رژیم در نابودی رآکتور هسته ای عراق در سال 1981 و حمله به تاسیسات سوریه در سال 2007، حمله به تاسیسات هسته ای ایران را ارزیابی کنند.
هاآرتص نوشت: «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل از ابتدای تشکیل کابینه همواره به این موضوع اشاره داشته است که برنامه هسته ای ایران تهدیدی برای موجودیت اسرائیل به شمار می آید و باید این برنامه متوقف شود.
این روزنامه صهیونیستی ادامه داد: نیروی هوایی اسرائیل در طول دوران موجودیت خود دوبار تاسیسات هسته ای کشورهای عربی را نابود کرده است. در 7 ژوئن سال 1981 اسکادرانی از 8 جنگنده اف-16 که 8 جنگنده اف-15 نیز از آنها پشتیبانی می کردند به رآکتور هسته ای عراق که توسط متخصصان فرانسوی ساخته شده بود حمله کردند و طی 2 دقیقه این رآکتور را نابود کردند. این برای نخستین بار در تاریخ بود که کشوری تاسیسات هسته ای کشور دیگری را نابود می کند. در آن زمان «مناخیم بگین» نخست وزیر اسرائیل بود و با وجود تمامی مخالفت های داخلی، دستور حمله به تاسیسات هسته ای عراق را صادر کرد. «شیمون پرز» که خود را پدر برنامه هسته ای اسرائیل می داند در آن زمان به عنوان رهبر مخالفان بود و تمام تلاش خود برای متوقف کردن برنامه حمله به تاسیسات هسته ای عراق را به کار برد، اما با تمام مخالفت ها بگین اقدامات را به پیش برد و توانست رای کابینه را برای حمله به عراق بدست بیاورد. بعدها از این اقدام بگین به نام «دکترین بگین» یاد شد که براساس آن اسرائیل خود را تنها قدرت دارنده توانایی هسته ای در خاورمیانه می داند و به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد تا به توانایی هسته ای دست پیدا کند.
هاآرتص در ادامه گزارش خود به نمونه دیگری از کاربرد دکترین بگین اشاره کرد و نوشت: در سپتامبر سال 2007، خلبانان ارتش اسرائیل به طور موفقیت آمیزی رآکتور هسته ای سوریه را در حاشیه رود فرات نابود کردند. این رآکتوری بوده که توسط سوری ها و با کمک ایران و کره شمالی ساخته شده بود.
این روزنامه صهیونیستی در ادامه حمایت آمریکا از اسرائیل، در حمله به تاسیسات هسته ای عراق و سوریه را پارامتری مهم در موفقیت این عملیات ذکر کرده است. در پی این دو عملیات موفقیت آمیز نیروی هوایی ارتش، تصویر اسرائیل در جهان به طور گسترده ای تقویت شد و این احساس بوجود آمد که ارتش اسرائیل و به ویژه نیروی هوایی قادر است هر عملیاتی را انجام دهد.
این روزنامه صهیونیستی پس از این مقدمه چینی ها به بررسی امکان حمله به تاسیسات هسته ای ایران می پردازد.
هاآرتص برای بررسی این امکان، صحبت های «لیک شافیر» که نفر سوم نیروی هوایی اسرائیل بوده و در دوران جوانی از جمله خلبانانی بوده که در عملیات حمله به رآکتور عراق شرکت داشته، استفاده کرد.
شافیر معتقد است که نیروی هوایی اسرائیل برای انجام عملیاتی در ایران، همانند عملیاتی که در عراق انجام داد با چالش های بزرگی مواجه است.
وی گفت: ایران از حمله اسرائیل به رآکتور عراقی ها درس گرفته است. در عراق، تمامی برنامه هسته ای آنها بر رآکتوری که در نزدیکی بغداد بود متمرکز شده بود اما ایرانی ها تاسیسات هسته ای خود را در نقاط مختلفی در سرتاسر ایران نصب کرده اند و حتی برخی از این تاسیسات در شرق ایران قرار دارند. از سوی دیگر ایرانی ها تاسیسات خود را به شدت تقویت کرده اند و آنها را زیر زمین ساخته اند.
وی ادامه داد: با تمام صداقت، نیروی هوایی ارتش اسرائیل، توانایی راهبردی واقعی برای بمباران تاسیسات هسته ای ایران که در فاصله های دور از هم قرار دارند را ندارد.

/ 0 نظر / 3 بازدید