رژیم صهیونیستی مانع اصلی عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته ای است

رژیم صهیونیستی مانع اصلی عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته ای است


نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی مشکل اصلی و عامل بن بست در برابر تحقق خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای را رژیم صهیونیستی دانست.
«علی اصغر سلطانیه» نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگو با برنامه «من طهران» از شبکه خبری العالم تصریح کرد: مشکل اصلی و عامل بن بست در برابر تحقق خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی است که به هیچ یک از ضوابط و قوانین بین المللی پایبند نیست و معاهده ان پی تی را قبول نکرده و بازرسان آژانس را راه نمی دهد.
وی افزود: البته قطعا نشست خلع سلاح تهران فشار سیاسی بسیار زیادی را بر رژیم صهیونیستی و آمریکا وارد خواهد کرد.
سلطانیه در ادامه معاهده «ان پی تی» را تبعیض آمیز دانست و گفت: در این معاهده کشورها به دو گروه کشورهای دارای سلاح هسته ای و کشورهای عاری از سلاح های هسته ای تقسیم شده اند، و در ماده ششم این معاهده کشورهای دارنده سلاح هسته ای عضو «ان پی تی» تعهد کرده بودند که مذاکره کنند و سلاح های هسته ای خود را از بین ببرند اما آنها به این تعهد خود عمل نکردند و از ماده ششم تخلف کردند.
وی تصریح کرد: به همین دلیل کنفرانس بازنگری ان پی تی نیویورک بهترین فرصت برای مورد سؤال قراردادن کشورهای دارنده سلاح های هسته ای می باشد.
سلطانیه اضافه کرد: بنابراین ما در این کنفرانس در واقع آمریکا و کشورهای متخلف از معاهده «ان پی تی» را به سؤال خواهیم کشید که البته ایران در این مساله تنها نیست و کشورهای عاری از سلاح های هسته ای عضو «ان پی تی» در واقع کاملا بسیج شده اند.
تصمیمات کنفرانس واشنگتن الزام آور نیست
نماینده ایران در آژانس در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به این که در کنفرانس واشنگتن تعداد محدودی کشورها به صورت گزینشی دعوت شده اند، گفت: این امر باعث اعتراض تعداد بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای عدم تعهد شده است و در جلسه ای که ما در وین با سفرا داشتیم کشورها از این مساله انتقاد کرده اند و به آقای امانو تاکید کرده اند که او فقط باید به عنوان ناظر حضور یابد و حق اظهارنظر از طرف سفرا را ندارد.
سلطانیه افزود: نتیجه کنفرانس واشنگتن از قبل روشن است و هر تصمیمی که در آن اتخاذ شود برای کشورهای عضو آژانس و دیگر کشورها نخواهد بود، به دلیل آن که آن کشورها حضور نداشتند و دعوت نشده اند، بنابراین تصمیمات این کنفرانس قابل اجرا نخواهد بود.
وی تاکید کرد: نشست واشنگتن برای کشورهایی که در آن شرکت نمی کنند لازم الاجرا نخواهد بود.
شورای امنیت به تخلفات آمریکا رسیدگی کند
سلطانیه همچنین تصریح کرد: از نظر قوانین بین المللی هرگونه تهدید به استفاده از سلاح هسته ای مطابق تصمیم و رای دادگاه بین المللی دیوان عالی دادگستری آی سی جی تخلف است، پس آمریکا در واقع از مصوبات آی سی جی تخلف کرده است.
وی افزود: علاوه بر آن تهدید کشورهای دیگر مخالف منشور سازمان ملل است و بالاخره در چارچوب آژانس عرض می کنم که مطابق قطعنامه 1990 هرگونه حمله و یا تهدید یک کشور که دارای تاسیسات انرژی هسته ای صلح آمیز است، تخلف آشکار از منشور سازمان ملل، اساسنامه آژانس و قوانین بین المللی است.
سلطانیه تاکید کرد: شورای امنیت باید سریعا وارد عمل شده و به تخلف آمریکا در این تهدید رسیدگی کند.
نماینده ایران در آژانس عنوان کرد: تنها راه برای اثبات ادعای آمریکا درباره دنیایی عاری از سلاح هسته ای آن است که با تعیین ضرب الاجل زمانی، آمریکا و کشورهای دارای سلاح هسته ای متعهد شوند که در آن زمان همه سلاح های هسته ای خود را متوقف کنند.
سلطانیه گفت: نکته بسیار مهم، فقدان یک مکانیسم بین المللی برای بازرسی از کشورهای دارای سلاح های هسته ای است، یعنی آژانس بین المللی انرژی اتمی هیچ گاه اجازه نداشته است از کشورهای دارای سلاح هسته ای بازرسی کند؛ بنابراین تا زمانی که این سازمان بین المللی بر این معاهدات دوجانبه مثل آمریکا و روسیه یا کشورهای سلاح هسته ای نظارت ندارد، مردم جهان به این معاهدات اعتماد نخواهند کرد.
ایران در چارچوب ان پی تی عمل می کند
وی در ادامه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران کاملا در چارچوب تعهدات ان پی تی عمل کرده و همه فعالیت های غنی سازی زیر پوشش دوربین های 24ساعته است.
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: بازرسان آژانس تقریبا به صورت مستمر در حال بازرسی هستند و همین اکنون هم بازرسان در ایران هستند، که این امر بیانگر نهایت شفافیت فعالیت جمهوری اسلامی ایران است.
سلطانیه در این گفتگو با اشاره به اینکه در هیچ یک از این سندهای بین المللی مربوط به آژانس، حتی محدودیتی برای سطح غنای اورانیوم معین نشده است تاکید کرد که غنی سازی حق هر کشوری است.
وی تصریح کرد: در اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی و معاهده منع سلاح های هسته ای و حتی مداخله جویانه ترین سند بازرسی یعنی پروتکل الحاقی و هیچ سند بین المللی دیگر، غنی سازی محدود و ممنوع نشده است.
نماینده ایران در آژانس همچنین خاطرنشان کرد: توصیه و نصیحت ما به آمریکا و کشورهای دیگر این است که خود را با این واقعیت مطابقت دهند و قبول کنند ایران مسلط به غنی سازی است و همکاری خود را با آژانس ادامه می دهد.
سلطانیه گفت: ما تلاش کردیم به آنها کمک کنیم که از این بن بست سیاسی خارج شوند به خصوص مذاکرات سوخت راکتور تحقیقاتی تهران که اهداف صلح آمیز برای استفاده پزشکی دارد، فرصتی بود برای آنها تا از این بن بست خارج شوند.
وی تصریح کرد: ما می دانیم که آنها در وین به بن بست رسیدند، بنابراین می خواهیم به آنها کمک کنیم تا از مسیر تقابل به همکاری روی بیاورند.

 

/ 0 نظر / 3 بازدید