اسناد جدید از کلاهک های اتمی رژیم صهیونیستی

اسناد جدید از کلاهک های اتمی رژیم صهیونیستی

 

روزنامه گاردین انگلیس سندی منتشر کرد که نه تنها ثابت می‌کند تل‌آویو سلاح هسته‌ای دارد، بلکه ابعاد خطرناکی از برنامه هسته‌ای این رژیم را هم فاش می‌کند.

شامگاه روز یکشنبه درست زمانی که مرد خای وانونو افشاکننده برنامه هسته‌ای رژیم صهیونیستی با فریاد «دموکراسی شرمت باد!» برای اولین بار راهی زندان‌های اسراییل می‌شد، روزنامه گاردین انگلیس برای اولین بار سندی رسمی منتشر کرد که نه تنها ثابت می‌کند تل‌آویو سلاح هسته‌ای دارد، بلکه ابعاد خطرناکی از برنامه هسته‌ای این رژیم را هم فاش می‌کند.

به گزارش «جوان»، امروز سه‌شنبه بیست و پنجم ماه مه یک نویسنده آمریکایی به نام ساشا پولاکوف سارانسکی کارشناس شورای روابط خارجی آمریکا کتابی با عنوان «اتحاد ناگفته، ائتلاف مخفی اسراییل با آپارتاید آفریقای جنوبی» را به بازار می‌فرستد که با استناد به اسناد و مدارک، ابعاد خطرناکی از فعالیت‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی برای اولین بار در آن منتشر شده است. روزنامه گاردین دوشنبه شب بخش‌هایی از این کتاب را پیش از ورود به بازار کتاب منتشر کرد.

ساشا پولاکوف سارانسکی در کتاب خود اسناد محرمانه‌ای از دولت آفریقای جنوبی را منتشر کرده که نشان می‌دهد شیمون‌پرز وزیر دفاع وقت اسراییل (رئیس کنونی رژیم صهیونیستی) در یک نشست محرمانه پیشنهاد فروش 3 کلاهک اتمی را به پی.دبلیو.بوتا همتای آفریقای جنوبی خود ارائه کرده است. گاردین نوشت: نشست‌های محرمانه فوق سری بین مقام‌های بلندپایه دو کشور در سال 1975 نشان می‌دهد که پی.دبلیو.بوتا وزیر دفاع وقت آفریقای جنوبی از شیمون‌پرز وزیر دفاع وقت و رئیس جمهور کنونی اسراییل درخواست کلاهک هسته‌ای کرده و طرف مقابل نیز به او پیشنهاد (فروش) سه نوع (کلاهک) کرده است.

به نوشته گاردین، طرفین یکسری توافقنامه نظامی گسترده با یکدیگر امضا کرده و به این توافقنامه‌ها بندی اضافه کرده‌اند که تصریح می‌کند وجود چنین توافقنامه‌ای باید مخفی باقی بماند.

به نوشته گاردین، ساشا پولاکوف سارانسکی در کتاب خود شواهدی به دست می‌دهد که بیانگر این است که به‌‌رغم سیاست ابهام هسته‌ای، اسراییل دارای سلاح‌های هسته‌ای است. روزنامه گاردین تصویر قرارداد امضا شده بین بوتا و شیمون پرز را نیز در سایت اینترنتی خود منتشر کرد.
نکته جالب اینکه سارانسکی چندین بار از دولت جدید آفریقای جنوبی بعد از رژیم آپارتاید درخواست کرده که اسناد خود را فاش کند ولی مقام‌های اسراییلی نیز سعی کرده‌اند دولت آفریقای جنوبی را از این کار باز دارند ولی این اسناد امروز در کتاب سارانسکی افشا خواهد شد.
تکذیب فوری دفتر پرز
مقطع زمانی انتشار اسناد توسط پژوهشگر شورای روابط خارجی آمریکا و روزنامه گاردین برای اسراییلی‌ها به شدت حساس است، زیراکشورهای عربی این روزها در کنفرانس NPT به شدت اصرار دارند که سلاح‌های هسته‌ای تل آویو در دستور کار آژانس قرار بگیرد و از طرف دیگر قرار است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه آینده برای اولین بار در تاریخ 64 ساله خود رسیدگی به فعالیت‌های هسته‌ای اسراییل را در دستور کار خود قرار دهد. مجموعه این مسائل باعث شد تا دفتر شیمون پرز رئیس‌ رژیم صهیونیستی روز گذشته فقط چند ساعت بعد از رسانه‌ای شدن اسناد، اصل وجود آنها را تکذیب کند. براساس گزارش آسوشیتدپرس آیلت فریش، سخنگوی دفتر شیمون پرز اعلام کرد که او یک گزارش را که مدعی پیشنهاد کلاهک هسته‌ای به آفریقای جنوبی در سال 1975 شد به شدت رد می‌کند. او گفت که بین دو طرف هرگز آنطور که روزنامه گاردین گزارش کرده، مذاکره‌ای انجام نشده است.
نکته مهمی که به رغم تکذیب شیمون پرز، بر صحت اسناد یاد شده صحه می‌گذارد، اظهارات دیترگرهارد یکی از جاسوسان آفریقایی شوروی است که در سال 1983 توسط رژیم آپارتاید به جرم جاسوسی دستگیر و بعد از سقوط این رژیم از زندان آزاد شد. این فرد که خود یکی از مقام‌های بلندپایه نیروی دریایی آفریقای جنوبی هم بوده، تأیید می‌کند که اسراییل و رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی توافقنامه‌ای به نام «چالت» امضا کرده بودند که براساس آن تل آویو هفت موشک چریکو با کلاهک‌های ویژه ‌به آفریقای جنوبی می‌فروخت. این جاسوس سابق نیز تأیید می‌کند که منظور از کلاهک‌های ویژه، همان بمب اتمی بوده است.
البته در متن توافقنامه امضا شده بین اسراییلی‌ها و آفریقای جنوبی، لفظ سلاح اتمی به کار نرفته و این نکته‌ای است که روزنامه گاردین نیز به آن اشاره می‌کند ولی دو چیز بیان کننده این است که توافق امضا شده بر سر سلاح‌های هسته‌ای بوده است:
اول استفاده از لفظ «کلاهک‌های ویژه»
دوم؛ اینکه موشک‌های چریکو جزو موشک‌های استراتژیک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای هستند و دولت آپارتاید آفریقای جنوبی در سال 1975همه انواع کلاهک‌های دیگر را به جز کلاهک‌های اتمی در اختیار داشته است.

پایان دکترین ابهام

هرچند جامعه جهانی درباره وجود سلاح‌های هسته‌ای در رژیم صهیونیستی اتفاق نظر دارد ولی این برای اولین‌‌بار است که اسنادی درباره وجود سلاح‌های اتمی رژیم صهیونیستی منتشر می‌شود. گزارش‌های غیررسمی سیا در دهه 1980 نشان می‌داد که تعداد سلاح‌های اتمی رژیم صهیونیستی از سال 1974 تا اوایل دهه 1980، بین 10 تا 20 بوده است ولی اطلاعاتی که مردخای وانونو در سال 1986 منتشر کرد تصریح می‌کرد که تل‌آویو چیزی بین 100 تا 200 سلاح اتمی دارد ولی اطلاعاتی که در سال‌های مابین هزاره دوم میلادی توسط فدراسیون دانشمندان آمریکایی منتشر شد نشان می‌دهد که اسراییلی‌ها بین 75 تا 400 کلاهک اتمی دارند.
با وجود انتشار این اطلاعات غیررسمی، تل‌آویو طی چند دهه گذشته دکترین ابهام هسته‌ای را در پیش‌گرفته است. تل‌آویو می‌گوید اولین کسی نیست که سلاح‌های اتمی خود را به خاورمیانه اعلام می‌کند معنای این جمله ابهام‌آمیز تأیید داشتن سلاح هسته‌ای نیست ولی نداشتن آن را هم نشان نمی‌دهد.
ناظران سیاسی حدس می‌زنند تحولات جدیدی که در مسائل هسته‌ای خاورمیانه به وجود آمده ممکن است، نهایتاً رژیم صهیونیستی را مجبور کند به چند دهه دکترین ابهام هسته‌ای خود پایان دهد بخصوص که از یک سو شورای حکام تأکید دارد ماه آینده برنامه اتمی تل‌آویو را بررسی کند و از طرف دیگر کشورهای خاورمیانه طی ماه‌های اخیر فشار کم‌سابقه‌ای را برای افشای فعالیت‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی و کنترل تسلیحات آن و الحاق نهایی‌اش به NPT آورده‌اند.
وانونو با دشنام به اسراییل به زندان برگشت
تکنسین هسته‌ای رژیم اسراییل که گفته می‌شود قریب به دو دهه به اتهام اطلاعات محرمانه سایت هسته‌ای دیمونا در زندان به سر برده و سپس آزاده شده، بار دیگر به زندان بازگشت. دادگاهی اسراییلی در بیت‌المقدس، مردخای وانونو را به اتهام دیدار با خارجی‌ها و نقض تعهد خود مبنی بر عدم دیدار با اتباع دیگر دولت‌ها به سه ماه زندان یا خدمات اجتماعی محکوم کرد، اما پس از آنکه وانونو اعلام کرد حاضر به ارائه خدمات اجتماعی در بخش غربی بیت‌المقدس و در بین صهیونیست‌ها نیست دادگاه حکم او را به سه ماه زندان تثبیت کرد. او که بعد از تحمل 18 سال زندان در سال 2004 آزاد شد، اکنون باید بار دیگر برای سه ماه به زندان بازگردد. وانونو درحالی که به زندان می‌رفت فریاد می‌کشید، اسراییل شرمت باد. این شین بث احمق و جاسوسان موساد مرا بعد از 24 سال راستگویی به زندان برمی‌گردانند. دموکراسی شرمت‌باد. کنست... رسانه‌های جهان و ای اعراب بر همه شما شرم باد... شما نمی‌توانید 3 ماهه از من چیزی را بگیرید که در 18 سال موفق به گرفتن آن نشدید!

/ 0 نظر / 3 بازدید