ترس تل‌آویو از طرح آمریکایی برای صلح در خاورمیانه

ترس تل‌آویو از طرح آمریکایی برای صلح در خاورمیانه
به گفته مقامات آگاه، در هفته‌ای که گذشت، هفت وزیر ارشد اسرائیلی در چندین نشست، این مسأله را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند و تلاش کردند، راهکاری برای از میان بردن اختلافات با دولت اوباما بیابند؛ اما این نشست‌ها نیز نتیجه‌ای نداشته است... نتانیاهو از این وحشت دارد که مجبور شود به امتیازاتی ناخواسته تن دهد و دشمنانش قدرتمندتر شوند، از این روی، توجه خود را معطوف تهدیدهای احتمالی از سوی حزب‌الله، حماس و ایران ساخته است.

سرویس بین‌الملل ـ دولت تندروی اسرائیل عمیقا از تلاش آمریکا برای تحمیل معاهده صلح خاورمیانه که در آن فلسطینی‌ها ممکن است خواهان استقلال شوند و واشنگتن به سوی پایان تنش‌ها با سوریه گام بردارد، ابراز نگرانی می‌کند.

به گزارش «تابناک»، خبرگزاری «آسوشیتد پرس» با بیان جملات بالا در تحلیلی نوشت: این نگرانی‌ها نشان می‌دهد که چگونه اختلافات میان آمریکا و اسرائیل فراتر از تنش‌های دیپلماتیک موجود بر سر مسأله شهرک سازی اسرائیل می‌رود و شکاف عمیقی نیز میان رویکرد نتانیاهو و اوباما پدید آمده است، حال آن که ادعا می‌شود پیوند میان اسرائیل ؤ آمریکا تزلزل ناپذیر است!

نتانیاهو از این وحشت دارد که مجبور شود به امتیازاتی ناخواسته تن دهد و دشمنانش قدرتمندتر شوند؛ از این روی، توجه خود را معطوف تهدیدهای احتمالی از سوی حزب‌الله، حماس و ایران ساخته است.

اما در مقابل، اوباما از تعهداتش در قبال برقراری صلح سخن می‌گوید و اعلام کرده است تنش میان اسرائیل و اعراب بر خلاف منافع آمریکاست که بسیاری نیز آن را سرآغازی برای ایجاد صلح می‌دانند.

این خبرگزاری می‌افزاید، به گفته مقامات آگاه، در هفته‌ای که گذشت، هفت وزیر ارشد اسرائیلی در چندین نشست، این مسأله را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند و تلاش کردن راهکاری برای از میان بردن اختلافات با دولت اوباما بیابند؛ اما این نشست‌ها نیز نتیجه‌ای نداشته است.

ناگفته نماند که در این باره، مقامات اسرائیلی برای بهبود روابط با کنگره آمریکا بارها تماس گرفته‌اند؛ روابطی که پس از آن رو به تیرگی گذاشت که ماه گذشته، به دنبال سفر جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، به اسرائیل، تل آویو از طرح ساخت شهرک‌های جدید یهودی نشین خبر داد.

از سوی دیگر، اسرائیل هنوز نیز پاسخی به درخواست‌های مطرح اوباما در جلسات ماه مارس با نتانیاهو در واشنگتن نداده است. گفته می‌شود، نتانیاهو به دنبال اتلاف زمان است به این امید که اوباما با فرا رسیدن انتخابات میان دوره ای کنگره در ماه نوامبر که در آن به حمایت آمریکاییان یهودی نیاز دارد، دیگر تمایلی به وارد کردن فشار به اسرائیل نداشته باشد.

به نوشته «آسوشیتد پرس»، ناامیدی آمریکا از پیشرفت نداشتن مذاکرات صلح در خاورمیانه چالش‌هایی را در دولت اوباما بر سر طرح برنامه صلح آمریکا ایجاد کرده است. مقامات اسرائیلی نگران آن هستند که در این طرح فشار سنگینی بر این رژیم وارد شود و مجبور شوند به مصالحه‌هایی ارضی تن دهند.

از این روی، اسرائیل در هفته گذشته تلاش کرد توجه جهان را معطوف هزاران تهدیدی کند که به گفته این رژیم، این منطقه را تهدید می‌کند.

در شرایطی که آمریکا خود را برای فرستادن سفیر جدیدش به دمشق، پایتخت سوریه، آماده می‌کرد، مقامات اطلاعاتی اسرائیل اعلام کردند، سوریه اقدام به فرستادن موشک‌های اسکاد و فرستادن آن‌ها به دست حزب‌الله کرده است؛ ادعایی که سوریه آن را رد می‌کند.

در زمان سالروز بزرگداشت هولوکاست نیز نتانیاهو از تمایل نداشتن اروپا به اقدام سریع در متوقف ساختن پیدایش حزب نازی خبر داد تا این رژیم را به واکنش تندتری نسبت به توقف برنامه هسته ای ایران وادارند.

از سوی دیگر، آمریکا و هم‌پیمانانش ایران را متهم می‌کنند که به دنبال ساخت سلاح هسته ای است و اسرائیل می‌گوید در تهدید مستقیم از سوی ایران قرار داد.

اختلافات کنونی میان آمریکا و اسرائیل، ممکن است پیامد اجتناب ناپذیر برخورداری از یک دولت لیبرال در واشنگتن و یک دولت راستگرای افراطی باشد؛ اما اسرائیل با وجه بدی که پس از جنگ غزه در سال گذشته در جامعه بین‌الملل بر جای گذاشت و با توجه به نیاز شدید آمریکا به حمایت مسلمانان در پیشبرد اهدافش در افغانستان و عراق، دیگر صبر همگان از اشغال 43 ساله سرزمین فلسطینیان رفته رفته به سر می‌آید.

/ 0 نظر / 3 بازدید