اآرتص: بیانیه تهران درس جذابی از نحوه اداره روابط خارجی بود

هاآرتص: بیانیه تهران درس جذابی از نحوه اداره روابط خارجی بود

خبرگزاری فارس: یک روزنامه صهیونیستی با اشاره به روند یک سال اخیر موضوع تبادل سوخت هسته‌ای نوشت که بیانیه تهران، ترکیه و برزیل درس جذابی از نحوه اداره روابط خارجی بود.


به گزارش فارس، روزنامه صهیونیستی "هاآرتص " در تحلیلی با نام "کمربند ایمنی ایران " به بررسی بیانیه هفته گذشته ایران، ترکیه و برزیل پرداخت و نوشت: هر چند که توافقنامه هفته گذشته ایران، ترکیه و برزیل برای تبادل سوخت هسته‌ای جایگزین واقعی تهدیداتی که از سوی ایران [برای اسرائیل] مطرح است، نمی‌شود اما این اقدام ایران درس‌ جذابی از نحوه اداره روابط خارجی [توسط مقامات ایران]‌ داشته است.
این روزنامه صهیونیستی در ادامه گزارش خود به بررسی تحولات یک سال اخیر درباره موضوع تبادل سوخت پرداخت و نوشت هنگامی که موضوع تبادل سوخت در اکتبر سال 2009 مطرح شد، قرار بود ایران 1200 کیلوگرم اورانیوم 3،5 درصد را به خارج منتقل کند تا در قبال آن 120 کیلوگرم سوخت 20 درصد دریافت کند که البته در آن زمان 1200 کیلوگرم، حدود 75 درصد از ذخایر اورانیوم تهران را تشکیل می‌داد اما هم اکنون ذخایر اورانیوم تهران به بیش از 2300 کیلوگرم رسیده است و بنابراین انتقال 1200 کیلوگرم به ترکیه باعث نخواهد شد تا ایران بخش عمده‌ای از ذخایر اورانیوم را به خارج منتقل کند.
هاآرتص در ادامه نوشت: جدای از آنکه توافق اخیر، "هدیه دیپلماتیکی " بوده که ایران به ترکیه و برزیل و نه آمریکا داد، این اقدام بی اعتنایی به ایالات متحده آمریکا نیز به شمار می‌آمد.
این روزنامه صهیونیستی اضافه کرد: جمهوری اسلامی از تسلیم شدن به آمریکا اجتناب کرد و شرایط توافقنامه را خود تعیین کرد و جایگاه دوستان خود را نیز تقویت کرد.
هاآرتص با اشاره به اقدام آمریکا برای پیش‌برد تحریم‌های جدید علیه ایران نوشت: پیش‌نویس قطعنامه جدید از سرمایه‌گذاری گسترده چین و روسیه در ایران جلوگیری نخواهد کرد و یا آنکه بانک مرکزی ایران را در لیست موسسات تحت تحریم قرار نمی‌دهد. این تحریم‌ها بسیار ضعیف‌تر از آن است که باعث تغییر تصمیم ایران برای متوقف کردن توسعه فناوری هسته‌ای باشد. از دیدگاه ایران، بیانیه اخیر لایه حمایتی دیگری در برابر حمله نظامی علیه ایران به شمار می‌آید.
این روزنامه صهیونیستی با اشاره به واکنش آمریکا به بیانیه ایران نوشت: بعد از بیانیه اخیر و حمله دولت اوباما به این توافق، مسئله بسیار پیچیده شده است و این تردید به وجود آمده است که آیا بعد از این رویدادها هیچگونه مذاکراتی میان آمریکا و ایران صورت خواهد گرفت یا خیر.

/ 0 نظر / 3 بازدید