روایتی از پشت پرده فیلم جعفر پناهی در گفت‌وگوی اختصاصی با «تابناک»؛

روایتی از پشت پرده فیلم جعفر پناهی در گفت‌وگوی اختصاصی با «تابناک»؛
پناهی از اعتماد ما به خودش سوءاستفاده کرد
من و دیگر دوستانم در این مدت هزینه برداشت‌های یک طرفه، غیر منصفانه و اشتباه پناهی از موضوعات سیاسی و بلند‌پروازی‌های وی در این زمینه را پرداخت کردیم و این در حالی است که پناهی تا اندازه بسیاری از بازداشت خود در صورت دست زدن به ساخت فیلمی با چنین موضوعی خبر داشت و به اعضای گروه فیلم‌سازی توصیه می‌کرد که...

«جعفر پناهی با کتمان کردن موضوع فیلم، سعی وافری در آگاهی نیافتن عوامل و بازیگران از داستان فیلم داشت. او از اعتماد ما نسبت به خودش سوءاستفاده کرد و باعث دردسر برای ما شد.»

به گزارش «تابناک»، پس از دستگیری جعفر پناهی و جمعی از عوامل مرتبط با وی به اتهام ساخت فیلمی علیه جمهوری اسلامی، برخی از این عوامل که بی گناهی آنان محرز شده بود، آزاد شدند که خبرنگار ما در گفت‌وگو با یکی از آنان، به برخی از ماجراهای پشت پرده ساخت این فیلم دست یافت. 

بنا بر این گزارش، این شخص که نخواست نامش فاش شود، درباره چگونگی ساخت این فیلم، با اعلام این مطلب به خبرنگار «تابناک» گفت: پناهی در این فیلم که داستان آن روایت زندگی خانواده‌ چهار نفره‌ای بود که درگیر رخدادهای پس از انتخابات می‌شوند و فرزند خانواده مورد شکنجه و تجاوز در بازداشتگاه‌های کشور قرار می‌گیرد، می‌خواست «شکنجه و تجاوز» را در بازداشتگاه‌های ایران برجسته کند.

وی ادامه داد: من و دیگر دوستانم در این مدت هزینه برداشت‌های یک طرفه، غیر منصفانه و اشتباه پناهی از موضوعات سیاسی و بلند‌پروازی‌های وی در این زمینه را پرداخت کردیم و این در حالی است که پناهی تا اندازه بسیاری از بازداشت خود در صورت ساخت چنین فیلمی با چنین موضوعی خبر داشت و به اعضای گروه فیلم‌سازی توصیه می‌کرد، اکیداً با کسی درباره ساخت فیلم سخنی نگویند و موضوع را حتی با نزدیک‌ترین افراد خود طرح نکنند.

این دست اندرکار ساخت فیلم پناهی تأکید کرد: با توجه به مسائلی که در جریانات پس از انتخابات روی داد، مواردی مانند ماجرای کهریزک و برخی برخوردهای ناصواب، مسأله ای نیست که بتوان از آن گذشت و دقیقا به همین دلیل هم هست که نظام با پیگیری مستمر در پی حذف این لکه‌های آلوده از پیکره خود است، اما در عین حال، باید حواسمان باشد که ظلم بزرگتر به نظام را تحت‌الشعاع این مسائل قرار نداده و یک طرفه به قاضی نرویم. 

وی گفت: من به همه فعالان حوزه سینما و فیلم توصیه می‌کنم پیش از همکاری در هر پروژه‌ای، از مضوع و محتوای فیلم آگاهی پیدا کنند تا ناخواسته در حرکتی علیه کشور خود گام برنداشته باشند، چرا که این حق ابتدایی بازیگر و عوامل فیلم است که فیلم‌نامه را بخوانند، در صورتی که آقای پناهی به هیچ‌کدام از دست‌اندرکاران فیلم اعم از بازیگران و عوامل حتی یک برگه از فیلم‌نامه را نشان نداده بود.

این شخص در ادامه خاطرنشان کرد: شأن هنر و سینما بالاتر از سیاست است و درست نیست برای «مقاصد سیاسی» و یا «دیده شدن در مجامع بین‌المللی»، زندگی، فعالیت هنری و آینده عده ای که اعتماد کرده‌اند، نادیده گرفت و با سوءاستفاده از اعتماد آنها تا این اندازه آنها را به دردسر انداخت و هزینه بر دوش آنها گذاشت و علیه مردم و سرزمین خود برای خوشایند خارجیان فیلم شکنجه ساخت.

وی ادامه داد: آنها در قالب گروهی هجده نفره حدود دو هفته مشغول فیلم‌برداری در لوکیشنی واقع در منزل شخصی پناهی بودند و حدود نیمی از فیلم را فیلم‌برداری کردند که همگی عوامل سر صحنه بازداشت و بعد از چند روز همه عوامل به جز آقای پناهی با قرار وثیقه تا برگزاری دادگاه آزاد شدند.

وی در پایان به خبرنگار ما گفت: من دنبال فعالیت هنری و سینمایی خود بودم که به‌ دلیل اشتباه خود و خودخواهی آقای پناهی از زندگی و کار بازماندم و به زندان افتادم. من از برخی از افراد که به بازداشت پناهی اعتراض می‌کنند، و پیگیر آزادی او هستند، توصیه می‌کنم پیش از آنکه وی باعث دردسر برای عده دیگری شود، به جای این پیگیری‌ها، سعی در زدودن توهمات ذهنی پناهی و‌ آشنا ساختن او با واقعیت و یاد دادن «مردانگی» به او باشند و روش نادرست وی را اصلاح کنند؛ همان موضوعی که آقای کیارستمی در بخشی از نامه خود پیرامون بازداشت آقای پناهی بدان پرداخته بود، ولی مورد توجه قرار نگرفت.

/ 0 نظر / 3 بازدید