معاون وزیر دفاع آمریکا: گزینه حمله به ایران روی میز آمریکا نیست

معاون وزیر دفاع آمریکا: گزینه حمله به ایران روی میز آمریکا نیست

سرویس سیاسی-
یک معاون وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد گزینه نظامی علیه ایران اکنون روی میز این کشور قرار ندارد.
در حالی که برخی منابع آمریکایی طی روزهای گذشته از بازاندیشی در استراتژی دفاعی آمریکا با هدف «افزودن گزینه نظامی به فهرست گزینه ها در مقابل ایران» خبر داده بودند، معاون سیاسی وزیر دفاع آمریکا گفت: «گزینه نظامی علیه ایران در کوتاه مدت روی میز آمریکا قرار ندارد».
میشل فلورنوی معاون وزیر دفاع آمریکا که در یک نشست خبری در سنگاپور سخن می گفت، اظهار داشت: «گزینه نظامی آخرین گزینه است و در کوتاه مدت روی میز قرار ندارد».
اظهارنظر این مقام آمریکایی برخلاف دیدگاه های صریحا ابراز شده دیگر مقام های آمریکایی است که بارها گفته اند همه گزینه ها در برابر ایران روی میز قرار دارد.
فلورنوی هدف از این سیاست آمریکا را «اثربخشی بیشتر به مذاکرات» و «جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای در خاورمیانه» اعلام کرد.
مطابق گزارشی که آلکس کندی خبرنگار آسوشیتدپرس از سنگاپور ارسال کرده، این مقام دفاعی آمریکا گفت: «در حال حاضر تمرکز روی ترکیبی از همکاری و فشار به شکل تحریم است». وی اضافه کرد: «ما تا به حال واکنش مثبتی از جانب ایران ندیده ایم».
مقام های آمریکایی در حالی از تلاش برای بازگرداندن ایران پای میز مذاکرات سخن می گویند که ایران اساساً میز مذاکره را ترک نکرده و همانطور که منوچهر متکی روز دوشنبه گفت آماده پیش بردن گزینه مبادله سوخت است. ایران صرفا تقاضا کرده است که هرگونه مبادله ای به طور همزمان و درون خاک ایران انجام شود تا تضمین کافی وجود داشته باشد که سوخت 20 درصد را تحویل خواهد گرفت. مقام های آمریکایی از اکتبر 2009 به این سو آماده هیچ نوع مذاکره ای در این باره نبوده و اصرار دارند ایران پیشنهاد آنها را که فاقد چنین تضمین هایی است عیناً بپذیرد.
علاوه بر این ایران به تازگی پیشنهادهای جدیدی نیز در این باره مطرح کرده است که به نوعی موضع میانه محسوب می شود اما واکنشی از جانب غرب مشاهده نکرده است.
در عین حال تحلیلگران در تهران عقیده دارند سخنان فلورنوی نشان می دهد تحلیل آن دسته از رسانه های آمریکایی که عقیده داشتند رابرت گیتس خواهان افزوده شدن گزینه نظامی به گزینه های آمریکا درباره ایران شده اشتباه است. رسانه های غربی در مجموع عقیده دارند آنچه گیتس در یادداشت ماه ژانویه خود خطاب به تیم امنیت ملی کاخ سفید بر آن تاکید کرده این بوده است که اگر ایران به زودی در آستانه سلاح اتمی قرار بگیرد، سیاست آمریکا چه خواهد بود؟
منابع غربی عقیده دارند دولت اوباما پاسخی به این سؤال ندارد.

/ 0 نظر / 3 بازدید