نمره صفر روسیه به پروژه اوباما (خبر ویژه)

نمره صفر روسیه به پروژه اوباما (خبر ویژه)

رئیس جمهور روسیه حمایت جهانی از خواسته مقامات آمریکایی برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران در حوزه انرژی را بعید دانست.
دیمیتری مدودف در گفت وگو با شبکه ای بی سی اظهار داشت: تحریم ها باید ایرانی ها را به فکر بیندازد که در آینده چه کار باید کرد. ما در حال بررسی زمینه های تحریم هستیم اما در مورد تحریم انرژی ایران نظر خودم را می گویم. فکر می کنم بعید است بتوانیم اعضای جامعه جهانی را متحد سازیم.
وی اظهار داشت: «یادآوری می کنم که ما نیز همکاری های انرژی با ایران داریم اما در این مورد بحث ما در میان نیست. تحریم ها فقط باید حالتی را ایجاد کنند تا همه کشورهای دیگر درک کنند که همه با این تحریم ها موافق بوده و موضعی واحد دارند. اما اگر نیمی از کشورها از آنها حمایت کنند و نیمی دیگر نه، تأثیر این تحریم ها صفر خواهد بود.»
وی همچنین گفته است: نباید کاری کرد که مردم ایران علیه دیگر کشورها برانگیخته شوند. تحریم ها باید هوشمند و مأثر باشند نه اینکه ملت ایران را از جامعه جهانی بیزار کند. آیا ما می خواهیم کسانی که در ایران روحیه تندرو دارند روحیه خویش را به کل جهان منتقل کنند؟
مدودف همچنین تهدید نظامی علیه ایران را بدترین گزینه توصیف کرد و گفت: در صورت بروز حادثه ای، جنگ تمام خاورمیانه را فرا می گیرد و فاجعه ای جهانی به وقوع خواهد پیوست. در این منطقه همه آن قدر به هم نزدیکند که کسی نمی تواند از جنگ به راه افتاده دور بماند.
همزمان، سخنگوی وزارت خارجه چین هم ضمن اظهاراتی توافق چین با آمریکا برای تشدید تحریم ها علیه ایران را زیر سأال برد. به گزارش خبرگزاری فرانسه جیانگ یو تصریح کرد: تحریم گزینه مناسبی برای حل کشمکش در مورد برنامه هسته ای ایران نیست.
رویتر هم از قول دیپلمات های چینی نوشت: «پکن با هر نوع تحریم علیه حوزه انرژی ایران مخالف است.»
برخی محافل تندرو در غرب با اشاره به پرونده ناکام تحریم ها تصریح می کنند بدون هدف گرفتن بخش انرژی ایران و صادرات آن امکان تأثیرگذاری بر ایران وجود ندارد. این در حالی است که کشورهای طرف قرارداد با ایران حاضر نیستند اقتصاد و امنیت خود را به خاطر آمریکا و رژیم صهیونیستی به خطر بیندازند.

/ 0 نظر / 3 بازدید