ان‌کی‌مون: بیانیه سه جانبه تهران "گامی‌مثبت " بود

بان‌کی‌مون: بیانیه سه جانبه تهران "گامی‌مثبت " بود

خبرگزاری فارس: دبیر کل سازمان ملل بیانیه تهران، ترکیه و برزیل درباره تبادل سوخت ایران را گامی مثبت ارزیابی کرد.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، "مارتین نسیرکی " سخنگوی "بان‌کی‌مون " به نقل از وی گفت: تهران که روز دوشنبه با ترکیه و برزیل توافق تبادل سوخت را امضا کرد به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل عمل کند و همکاری کاملی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته باشد.
این در شرایطی است که ایران همواره در پیگیری برنامه هسته‌ای، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را طرف خود دانسته و همیشه نیز همکاری کامل و همه‌جانبه‌ای با آژانس در خصوص برنامه‌ هسته‌ای تهران داشته است و بعضا فراتر از توافقات با آژانس نیز همکاری کرده است.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بارها در گزارش‌های خود درباره برنامه هسته‌ای تهران، بر صلح‌آمیز بودن این برنامه و تطابق کامل آن با توافقات بین‌المللی تأکید کرده است.
نسیرکی ادامه داد: دبیر کل سازمان ملل معتقد است که این توافقنامه می‌تواند گامی مثبت باشد و در صورتی که با توافقی وسیعتر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جامعه جهانی همراه شود، به ایجاد اعتماد درباره برنامه هسته‌ای ایران منتهی شود.
سخنگوی بان‌ کی‌مون در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت‌: هرگونه تلاش برای حل اختلافات در مسیر دیپلماتیک به شیوه‌ای که ترکیه و برزیل در قبال ایران پیگیری کردند، مشخصا اقدامی امیدبخش است.
وی ادامه داد: اما مهمترین مسئله این است که پیش از این نیز قطعنامه‌هایی از جانب شورای امنیت به تصویب رسیده است که باید به آنها عمل شود.
بنا بر این گزارش، بیانیه 3 جانبه تهران در غرب به صورت اقدامی دیده می‌شود که تلاش کشورهای غربی را برای تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت علیه ایران پیچیده‌ کرده است.
بر اساس این گزارش، وزرای خارجه ایران، ترکیه و برزیل اوایل روز دوشنبه بیانیه‌ای را به امضا رساندند که بر اساس آن تهران اورانیوم با درصد غنای پائین خود را در ترکیه نگهداری خواهد کرد تا در ازای آن سوخت هسته‌ای مورد نیاز برای راکتور هسته‌ای خود را دریافت کند.

/ 0 نظر / 4 بازدید