حمایت رئیس‌جمهور برزیل از ایران و آماج حملات رسانه‌های آمریکایی

آژانس کوبایی "پرنسا لاتینا " گزارش داد:
حمایت رئیس‌جمهور برزیل از ایران و آماج حملات رسانه‌های آمریکایی

خبرگزاری فارس: حمایت رئیس‌جمهور برزیل از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، میانجی‌گری برای دستیابی به صلح عادلانه بین فلسطین و رژیم صهیونیستی و دفاع از حقوق دولت کوبا موجب انتقادات شدید محافل بین‌المللی از لولا داسیلوا شده است.


به گزارش فارس به نقل از آژانس خبری "پرنسا لاتینا "، "لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا "، رئیس‌جمهور برزیل، در زمان سفر خود به خاورمیانه در خصوص ساخت دیوار حائل توسط رژیم صهیونیستی برای محاصره فلسطینیان در کرانه باختری اظهار داشت: این دیوار باید خراب شود.
میانجی‌گری برزیل برای دستیابی به صلحی عادلانه بین فلسطین و اسرائیل، اظهارات لولا درباره سفر پیش‌رو به ایران و کاهش انزوای این کشور در خصوص مسئله هسته‌ای و حمایت از دولت انقلابی کوبا موجب انتقادات شدید از دولت داسیلوا از سوی محافل با نفوذ بین‌المللی و رسانه‌های آمریکایی شده است.
همچنین رئیس‌جمهور برزیل با کمک به "اوناسور " (اتحاد ملت‌های آمریکای جنوبی) و شورای دفاعی آمریکای جنوبی، به همراه "هوگو چاوز "، رئیس‌جمهور ونزوئلا، هدفی برای مرتجعین جهانی و منطقه‌ای شده است.
نزدیکی بیشتر برزیل به کوبا در سال‌های اخیر و حمایت‌های داسیلوا از این کشور در برابر تحریم‌های آمریکا، خشم مقامات کاخ سفید را بر انگیخته است. اما موضوعی که بیش از هر چیز می‌تواند موجب حملات رسانه‌‌های بین‌المللی و آمریکایی به رئیس‌جمهور برزیل شود، سفر سال گذشته "محمود احمدی‌نژاد "، رئیس‌جمهور ایران، به برازیلیا و همچنین سفر پیش‌روی داسیلوا به تهران است.
طی سفر سال گذشته احمدی‌نژاد به برزیل، داسیلوا از حق ایران برای داشتن انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای دفاع کرد و احمدی‌نژاد نیز از نامزدی برزیل برای عضویت دائم در شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کرد.
اگر چه آمریکا و دیپلمات‌های صهیونیستی تمام توان خود را برای محکوم کردن ارتباط برزیل با ایران تجهیز کردند، ولی موفقیتی در این مسیر کسب نشد، زیرا لولا اظهار داشته است که اجازه نمی‌دهد ایران به انزوا کشیده شود و ماه می به این کشور سفر خواهد کرد.
در اواسط ماه فوریه، زمانی که فشارها بر لولا برای حمایت‌های وی از برنامه هسته‌ای ایران به شدت افزایش یافته بود، وی بار دیگر به غرب و آمریکا جواب رد داد و از ایران حمایت کرد.
وزیر امور خارجه برزیل نیز بر خلاف تصمیم وزیر خارجه آمریکا و تهدیدات وی علیه کشورهایی که با ایران رابطه دارند، اقدام تهران در غنی‌سازی اورانیوم 20 درصد را اقدامی مجاز از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دانست.
لولا با وجود همه فشارهای وارده از سوی آمریکا و تهدیدات "هیلاری کلینتون "، از موافقت با اعمال تحریم علیه ایران سر باز زده و مخالفت خود را با هرگونه اعمال فشار بر ایران در خصوص برنامه هسته‌ای اعلام کرده است.
همگرایی بیشتر برزیل با کشورهایی چون ونزوئلا و کوبا و کمک به برخی پیمان‌های منطقه‌ای نیز از دیگر عوامل اعمال فشارهای بین‌المللی بر رئیس‌جمهور این کشور محسوب می‌شود.

/ 0 نظر / 6 بازدید