تایمز: چین منافع آمریکا را منافع خود نمی داند

تایمز: چین منافع آمریکا را منافع خود نمی داند

روزنامه تایمز در تحلیلی بر اختلاف نظر جدی چین با آمریکا در راستای تفاهم بر منافع مشترک دو کشور تاکید کرد.
روزنامه تایمز در مقاله ای تحلیلی با اشاره به شایعات موجود مبنی بر تفاهم چین و آمریکا نوشت: با وجود اغراق رسانه ها مبنی بر تفاهم راهبردی بین چین و آمریکا بعد از دیدار سران دو کشور، به ویژه تفاهم بر سر برخورد با برنامه هسته ای ایران، شواهد حاکی است اختلافات شدید در روابط دو کشور به قوت خود باقی است.
این روزنامه ادامه داد: روابط بین چین و آمریکا در ماههای اخیر در ضعیف ترین وضعیت خود قرار داشته است. تنش ها بر سر فروش تسلیحات آمریکا به تایوان، دیدار اوباما با دالایی لاما، مناقشه بر سر ارزش یوان چین، بی اعتنایی آمریکا به نشست تغییرات آب و هوایی در دسامبر و اختلاف بین پکن و شرکت گوگل زمینه ساز تنش در روابط دو کشور شده بود.
با این حال براساس این گزارش، اخبار آمریکا حاکی از این بود که بعد از دیدار سران دو کشور، روابط به نقطه عطفی رسیده است و تیتر رسانه ها نیز گویای آن بود که اوباما برای دستیابی به دیدگاه مشترک با «هوجین تائو» بر سر تحریم ایران به توافق رسیده است در حالی که اخباری که از چین می رسد حاکی از چنین نقطه عطفی نیست بلکه آنها بر درخواست هو از اوباما برای مدیریت درست مساله تایوان و تبت که در زمره منافع اساسی چین است تاکید کرده اند.
به نوشته روزنامه تایمز، اوباما در این راستا ضمن انتقاد از سیاست چین درباره ارزش پول این کشور گفتگوی راهبردی اقتصادی را با این کشور آغاز کرد و دیدار با دالایی لاما را پیش از سفر اوباما به چین به تعویق انداخت. اما چینی ها ارزشی برای این رویکرد آشتی جویانه که انتقادات داخلی از اوباما را به دنبال داشت قائل نشدند. در عوض چین خشم شدیدی بابت فروش تسلیحات آمریکا به تایوان نشان داد. در حالی که فروش این تسلیحات دهه هاست ادامه دارد و همچنین دیدار اوباما با دالایی لاما خشم چین را به دنبال داشت.
تایمز در ادامه از زبان مقامات آمریکایی این پرسش را مطرح کرد که فایده مهربان بودن چیست وقتی هیچ دستاوردی ندارد؟ و ادامه داد: رویکرد آشتی جویانه اوباما شک و بدبینی طرف چینی را به دنبال داشت و پکن آن را بازتاب ناگزیر رشد چین و موقعیت برابر آن با آمریکا تلقی کرد.
این روزنامه در توضیح مطلب فوق اضافه کرد: برخی استدلال می کنند که چین اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا را خریداری می کند و بنابراین بخش زیادی از بدهی های آمریکا به چین است و این کشور هزینه همه پروژه های آمریکا را تامین می کند، از جنگ ها در عراق و افغانستان تا اصلاحات بهداشتی در داخل؛ همچنین چین با مشوق های موثر خود نقشی حیاتی در بهبود اقتصاد جهانی ایفا کرده است. بنابراین وقتی اوباما اندکی بعد از دیدار مثبت خود از چین دست به کار فروش تسلیحات به تایوان شد و با دالایی لاما دیدار کرد رهبران چین احساس کردند به آنها خیانت شده است.
تایمز در نهایت با اشاره به مهمترین عامل اختلاف چین و آمریکا تصریح کرد: اصلی ترین مساله در دوره کنونی از روابط دو کشور نداشتن تفاهم بر سر منافع دوجانبه است. آمریکا تصور می کند هرچه برای آمریکا خوب است برای سایر جهان نیز خوب است. در حالی که چین این نظر را ندارد. از دید پکن چیزی که برای چین خوب نیست اهمیت زیادی ندارد.

/ 0 نظر / 4 بازدید